THURROCK POOL LEAGUE

Roll of Honour

2014/2015 Season


Division One Champions
THE DRAGONS
 
Division Two Champions
NOMADS
 
Division Three Champions
Not Contested
 
League Cup Champions
THE DRAGONS
 
Plate Competition Winners
'A' TEAM
 
Singles Champion
D.TIBBLE
('A' TEAM)
 
Doubles Champions
R.LAZARUS/R.RHEAD
(THE DRAGONS)
 
5-Man Competition Winners
SMBB 'B'
 
Ladies Champion
L.LLEWELLYN
(ARCHER)
 
Captains Champion
A.STEVENS
(WELCOME CATS)
 
Secretaries Champion
W.HOLROYD
(ARCHER)
 
Treasurers Champion
K.KNIGHT
(THE DRAGONS)
 
Team of the Year
WELCOME CATS
 
Player of the Year
K.KNIGHT
(THE DRAGONS)
 

Roll of Honour

Last updated 4th October 2015

DIVISION ONE
Year Champions Runners-up
2006/2007 KINGS ARMS CROOKED BILLET
2007/2008 KINGS ARMS THE OAKS
2008/2009 BILLET BULLETS RILEYS STANFORD
2009/2010 BILLET BULLETS THUNDERCATS
2010/2011 THUNDERCATS AVELEY W.M.C.
2011/2012 POMPADOURIONS BILLET BULLETS
2012/2013 THUNDERCATS TOP BANANAS
2013/2014 THE DRAGONS WELCOME CATS
2014/2015 THE DRAGONS WELCOME CATS
 
DIVISION TWO
Year Champions Runners-up
2006/2007 BRIX MIX THE ANCHORS
2007/2008 BRICKLAYERS IRISH CLUB
2008/2009 PARK TAVERN TOPS CLUB
2009/2010 IRISH CLUB WHITE HART SOULS
2010/2011 PARK TAVERN TRAITORS GATE 'A'
2011/2012 BRICKLAYERS SHIP INN
2012/2013 ARCHER CHADWELL CLUB
2013/2014 CHADWELL CLUB RILEYS REBELS
2014/2015 NOMADS THE SHANT
 
DIVISION THREE
Year Champions Runners-up
2012/2013 RILEYS REBELS THE SHANT
2013/2014 NOMADIC SHANT THE OAKS
2014/2015 Not Contested  
     
LEAGUE CUP
Year Champions Runners-up
2006/2007 KINGS ARMS CHADWELL CLUB
2007/2008 WOODEN FORTRESS AVELEY W.M.C.
2008/2009 RILEYS STANFORD TOP BANANAS
2009/2010 THUNDERCATS AVELEY W.M.C.
2010/2011 BILLET BULLETS TOP BANANAS
2011/2012 POMPADOURIONS CHADBURY
2012/2013 T.C.C. TOP BANANAS
2013/2014 THE DRAGONS T.C.C.
2014/2015 THE DRAGONS WELCOME CATS
 
PLATE COMPETITION
Year Champions Runners-up
2006/2007 CROOKED BILLET BOOZE BRUVVERS
2007/2008 ARCHER CHADWELL CLUB
2008/2009 PARK TAVERN WOODEN FORTRESS
2009/2010 GREEN GOBLINS S.O.S.
2010/2011 THE BILLET 'A' SHIP INN
2011/2012 THE OAKS TOP BANANAS
2012/2013 AVELEY SOCIAL CLUB ARCHER
2013/2014 WELCOME CATS NOMADIC SHANT
2014/2015 'A' TEAM THE OAKS
     
SINGLES COMPETITION
Year Champion Runner-up
2006/2007 P.FILMER (THE ANCHORS) G.ROSS (BRIX MIX)
2007/2008 N.EMERY (BATA CLUB) T.MARSH (KINGS ARMS)
2008/2009 P.BROWNING (BRIX MIX) K.HAMMOND (AVELEY W.M.C.)
2009/2010 N.HENRY (TOP BANANAS) B.DEMPSTER (WHITE HART SOULS)
2010/2011 D.OLIVER (AVELEY W.M.C.) M.BRISLEY (THUNDERCATS)
2011/2012 T.MARSH (BILLET BULLETS) S.MANN (POMPADOURIONS)
2012/2013 K.KNIGHT (THE BILLET) N.HENRY (TOP BANANAS)
2013/2014 S.PEARCE (CHADWELL CLUB) J.THURSTON (WELCOME CLUB)
2014/2015 D.TIBBLE ('A' TEAM) T.MARSH (THE DRAGONS)
     
DOUBLES COMPETITION
Year Champions Runners-up
2007/2008 D.SMITH/K.KNIGHT
(THE BILLET)
A.CURRAN/A.RIDLEY
(THE OAKS)
2008/2009 D.SMITH/K.KNIGHT
(BILLET BULLETS)
D.THOMPSON/A.STEVENS
(RILEYS STANFORD)
2009/2010 K.KEMP/T.McNESS
(AVELEY W.M.C.)
N.HENRY/S.SMITH
(TOP BANANAS)
2010/2011 M.BRISLEY/A.STEVENS (THUNDERCATS) D.OLIVER/S.DRUM
(AVELEY W.M.C.)
2011/2012 R.ATKINS/P/FILMER
(AVELEY SOC CLUB)
L.HAMMOND/S.BROOKS
(WELCOME CLUB)
2012/2013 S.SIMMONDS/G.SMITH
(BATA CLUB)
D.TIBBLE/G.HERRETT
(T.C.C.)
2013/2014 D.THOMPSON/L.TAYLOR
(WELCOME CATS)
Ma.BRISLEY/D.BARTON
(WELCOME CATS)
2014/2015 R.RHEAD/R.LAZARUS
(THE DRAGONS)
F.SPICER/W.FRASER
('A' TEAM)
 
5-MAN TEAM COMPETITION
Year Champions Runners-up
2006/2007 CROOKED BILLET 'A' CROOKED BILLET 'B'
2007/2008 KINGS ARMS 'B' BRICKLAYERS 'A'
2008/2009 BILLET BULLETS 'B' T.H.A.T.S. 'A'
2009/2010 TOP BANANAS BILLET BULLETS 'A'
2010/2011 TOP BANANAS 'A' BILLET BULLETS 'A'
2011/2012 THREE IN A ROW POMPADOURIONS 'B'
2012/2013 THE EGGHEADS WELCOME CLUB STARS
2013/2014 AVELEY SOCIAL CLUB RED DRAGONS
2014/2015 SMBB 'B' AVELEY SOCIAL CLUB
     
CAPTAINS COMPETITION
Year Champion Runner-up
2006/2007 P.FILMER (THE ANCHOR) K.HAMMOND (AVELEY W.M.C.)
2007/2008 S.SMITH (TOP BANANAS) G.ROSS (BRIX MIX)
2008/2009 P.HURFORD (SCRUTTONS) S.MARTIN (TOPS CLUB)
2009/2010 R.ATKINS (AVELEY W.M.C.) S.SMITH (TOP BANANAS)
2010/2011 K.KNIGHT (BILLET BULLETS) A.STEVENS (THUNDERCATS)
2011/2012 S.GAUNT (TOP BANANAS) L.HANEY (CROWN & ANCHOR)
2012/2013 R.LAZARUS (KINGS ARMS) R.GLOVER (BRICKLAYERS)
2013/2014 P.FILMER (AVELEY SOCIAL CLUB) R.LAZARUS (THE DRAGONS)
2014/2015 A.STEVENS (WELCOME CATS) R.LAZARUS (THE DRAGONS)
 
SECRETARIES COMPETITION
Year Champion Runner-up
2006/2007 W.HOLROYD (ARCHER) D.POW (TOPS GUNS)
2007/2008 P.COOTE (WOODEN FORTRESS) T.LOUGHLIN (TOP BANANAS)
2008/2009 P.BROWNING (BRIX MIX) K.HAMMOND (AVELEY W.M.C)
2009/2010 A.MITCHELL (BRIX MIX) A.STEVENS (THUNDERCATS)
2010/2011 W.HOLROYD (ARCHER) A.MITCHELL (BILLET BULLETS)
2011/2012 R.RHEAD (BILLET BULLETS) J.MILES (THE POMPADOUR)
2012/2013 D.CLARKE (INN ON THE GREEN) R.RHEAD (KINGS ARMS)
2013/2014 J.SCHEFELE (THE SHANT) S.FITZPATRICK (WHITE HART SOULS)
2014/2015 W.HOLROYD (ARCHER) A.COLLINS (WELCOME CATS)
 
TREASURERS COMPETITION
Year Champion Runner-up
2006/2007 P.SCOPES (AVELEY W.M.C) G.BARNFATHER (CROOKED BILLET)
2007/2008 M.CHAPMAN Jnr (ATHLONE HOUSE) S.MUNROE (ARCHER)
2008/2009 T.HORNSBY (WOODEN FORTRESS) C.HORSLER (BULLET BILLETS)
2009/2010 N.HENRY (TOP BANANAS) M.GOLDING (CHADWELL CLUB)
2010/2011 G.BROOKMAN (THE BILLET 'A') G.SMITH (E.T.R.C)
2011/2012 B.WILSON (AVELEY SOC CLUB) B.MAY (T.H.A.T.S)
2012/2013 C.JENNER (TRAITORS GATE 'A') L.KALFUSS (BRICKLAYERS)
2013/2014 D.TIBBLE (T.C.C.) T.CHAPLIN (THE DRAGONS)
2014/2015 K.KNIGHT (THE DRAGONS) M.KNIGHT ('A' TEAM)
 
LADIES COMPETITION
Year Champion Runner-up
2006/2007 C.JENNER (TRAITORS GATE 'A') M.MONK (GREENLINE)
2007/2008 S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB) C.JENNER (TRAITORS GATE 'A')
2008/2009 S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB) C.JENNER (TRAITORS GATE 'A')
2009/2010 H.KIDNEY (CROWN & ANCHOR) S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB)
2010/2011 C.JENNER (TRAITORS GATE 'A') S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB)
2011/2012 S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB) C.JENNER (TRAITORS GATE 'A')
2012/2013 M.KNIGHT (TRAITORS GATE 'A') D.HOWSIN (TRAITORS GATE 'A')
2013/2014 L.LLEWELLYN (ARCHER) S.CUNNINGHAM (WELCOME CLUB)
2014/2015 L.LLEWELLYN (ARCHER) L.CREIGHTON (ARCHER)
 
TEAM OF THE YEAR
Year Champions Runners-up
2006/2007 CROOKED BILLET T.C.C.
2007/2008 KINGS ARMS TOP BANANAS
2008/2009 BILLET BULLETS PARK TAVERN
2009/2010 THUNDERCATS BILLET BULLETS
2010/2011 BILLET BULLETS CHADWELL CLUB
2011/2012 CHADBURY AVELEY SOC CLUB
2012/2013 AVELEY SOC CLUB THE BILLET
2013/2014 THE DRAGONS WELCOME CATS
2014/2015 WELCOME CATS NOMADS
     
PLAYER OF THE YEAR
Year Champion Runner-up
2006/2007 P.FILMER (THE ANCHORS) P.COOTE (CROOKED BILLET)
2007/2008 A.CURRAN (THE OAKS) R.RHEAD (KINGS ARMS)
2008/2009 S.MANN (RILEYS STANFORD) S.MARTIN (TOPS CLUB)
2009/2010 S.FAULKNER (CHADWELL CLUB) S.MANN (THUNDERCATS)
2010/2011 N.HENRY (TOP BANANAS) A.CURRAN (THE OAKS)
2011/2012 D.HENRY (TOP BANANAS) S.PEARCE (SHIP INN)
2012/2013 S.MANN (THE POMPADOUR) M.KNIGHT (T.C.C.)
2013/2014 N.HENRY (THE DRAGONS) W.HOLROYD (ARCHER)
2014/2015 K.KNIGHT (THE DRAGONS) R.MORRIS (NOMADS)